Kdy je vhodné v průběhu stavby osazovat okna?
Nevíte si rady s tím, kdy je nejlepší osazovat okna v průběhu stavby? Vyberte si kvalitní okna, které vaši stavbu pozvednou, a začněte s osazováním ve správný čas.
Spěchat se nevyplácí
Současný trend rychlé výstavby vyžaduje osazení oken ještě před provedením vnitřních instalací (odpady, elektrika, topení,…) tak, aby případní zloději neměli k instalacím přístup. Takto dojde k uzavření stavby a lze pokračovat ve vnitřních dokončovacích procesech i v zimním období. Tím, že jsou okna osazena před zhotovením omítek a podlah, zůstává ve stavbě obrovské množství vody, kterou je nutné odvětrat. Osazením oken a dveří snížení vlhkosti naopak zabráníme. Vezmeme-li v úvahu, že vlivem zateplovacích systémů významně roste difuzní odpor obvodového pláště, je nutno počítat s mnohaletým vysycháním novostavby do jejího rovnovážného stavu.
Důležité je správné odvětrání stavby
Veškerá voda původně obsažená v betonu, maltě, apod. musí být proto po realizaci mokrých procesů ze stavby odvětrána. Tato voda se postupně mění na páry, které je nutné z vnitřních prostorů odstranit. Naši předci řešili tuto situaci tak, že hrubou stavbu nechali přes zimu otevřenou, kdy pomocí větru a mrazu byla veškerá vlhkost odvětrána. V dnešní uspěchané době tento postup není možný, stavebníci se snaží stavby uzavřít před zimou a v tomto období pracovat uvnitř stavby.
Stékající voda-nepřítel dřevěných oken
U plastových oken takový postup není až tolik na závadu. Tato okna jsou odolná proti srážející se vlhkosti a snesou stékající zkondenzovanou vodu. Při osazování dřevěných oken je stékající voda velkým problémem. Dřevěná okna jsou hodně náchylná na déle trvající vnitřní vlhkost. Zde je vhodné postupovat následujícím způsobem. Doporučujeme před osazením oken udělat co nejvíce mokrých procesů (velkých mokrých procesů), ale nechat špalety bez omítek. Pokud to časový harmonogram dovolí, nechte stavbu co nejdéle větrat (alespoň jeden měsíc). Poté osaďte okna, dokončete špalety (malý mokrý proces) a proveďte čisté omítky. To samé platí pro podlahu.
Pozor na ochrannou folii!
Pokud se okna rozhodnete chránit před znečištěním fólií, utěsníte veškeré spáry a znemožníte větrání, zůstane vlhkost ve stěnách a bude se srážet na oknech. Na mnoha stavbách jsem viděl okna, která nabobtnala tak, že je nebylo možné vůbec otevřít (většinou to jsou ale developerské projekty, kde investorům až tak nezáleží, jak se kdo k oknům chová v průběhu výstavby). Při použití fólie je třeba křídla oken zakrýt jednotlivě, aby je bylo možné použít k větrání.
Postup při rekonstrukci
V případě, že objekt rekonstruujete, postupujte tak, že nová okna za stará vyměníte v momentu, jakmile budete mít hotové veškeré práce, kterými by se mohla nová okna poškodit. Jedná se zejména o všechny bourací práce uvnitř a výměnu střechy, případně zhotovení nové nosné konstrukce stropů. Současně okna vyměňte až po provedení mokrých procesů a dostatečném vyvětrání.
Mohlo by Vás dále zajímat: