Jak udržovat okna před zimou?

 
Okna jsou výkladní skříní celého domu, proto by se nemělo zapomínat na jejich pravidelnou údržbu během roku a zvláště pak před nástupem zimy, kdy jsou vlivem mrazu, sněhových srážek a chladného větru okna nejvíce zatěžována.
 

Údržba se vyplatí

Pokud jsou okna správně usazena a dají se bez problémů otvírat a zavírat, vydrží bez většího zásahu několik let. I tak se ale před zimou vyplatí provést některá opatření a zkontrolovat, jestli okna fungují tak, jak mají. Správným a včasným seřízením a ošetřením se můžete vyhnout nepříjemnému překvapení například v podobě chladného vzduchu, který by mohl do místnosti začít proudit kvůli zanedbané údržbě oken, a ušetřit tak za vytápění.

Mytí

Přípravu oken na zimní období je vhodné začít důkladným umytím skel. Okna je dobré mýt, když je venku ještě poměrně teplo, protože při nízkých teplotách je sklo křehčí.

Správně zvolené mycí prostředky

Okenní skla a rámy je ideální čistit neutrálním čističem (nejlépe vodou s jarem nebo jiným mýdlovým neutrálním prostředkem). Při mytí rámů oken vybírejte čisticí prostředek opatrně – neměl by obsahovat agresivní chemické látky, rozpouštědla ani abrazivní prostředky. Některé chemické látky totiž způsobí změnu barvy nebo poškrábou okenní rám. Bezpečným řešením je přípravek určený přímo na mytí oken nebo obyčejný mycí prostředek na nádobí. Nepodceňujte výběr čisticího hadříku a vybírejte látku, která okna nepoškrábe – ideálním materiálem je jelenice nebo papírové kuchyňské utěrky. Na barevné povrchy nepoužívejte líh.

Kontrola technického stavu

Čistá okna si důkladně prohlédněte, abyste zhodnotili jejich technický stav. Nejprve zkontrolujte, zda všechny pohyblivé části oken správně fungují. Pokud si všimneme, že se okno těžko otevírá nebo zavírá nebo že netěsní, měli byste jej seřídit podle návodu od výrobce. Pamatujte na to, že v zimě okna, která netěsní, významně zvýší účty za topení.

 

Každoroční údržba

Po kontrole pohyblivých částí oknům nezapomeňte poskytnout ochranu a alespoň jednou ročně je promažte. Měli bychom namazat panty a pohyblivé součásti kování oken podle doporučení výrobce. Pro tento účel se na okna nejlépe hodí technická vazelína nebo maziva na bázi silikonu, protože rozpouštědlo v nich obsažené se vypaří. K takové vrstvičce se pak nepřichytává prach a okno vydrží déle čisté.

Kontrola těsnění

Nejvíce ohroženou částí z celého okna je v zimním období právě těsnění, proto se už před samotným nákupem oken vyplatí ověřit si jeho kvalitu. Špatné těsnění ale často způsobují nečistoty v jeho okolí, odvodňovacích kanálcích a uzávěrech oken. Těsnění by se mělo před zimou také ošetřit. Stojí za to použít pro tento účel silikonová maziva, technickou vazelínu nebo glycerin. Největší pozornost bychom měli věnovat těsnění v dolní části rámu – je nejvíce vystavené případnému poškození a zašpinění.

 

Další technická údržba už pak není nutná a okna by měla sloužit celou zimu bez problémů.

 
 
 
Mohlo by Vás dále zajímat: