Dvojsklo nebo trojsklo?

Kromě výběru samotných oken a materiálu se musíte zamyslet také nad tím, jestli zvolíte dvojsklo nebo trojsklo.

Aneb jsou tři lepší než dvě?

Vaše volba by měla záviset především na typu stavby a nárocích na tepelnou izolaci. Pokud už ze všech starostí okolo oken vidíte dvojitě, přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi dvojsklem a trojsklem a nechte si usnadnit rozhodování.

Dvojskla

Izolační dvojsklo je vyrobeno ze dvou jednoduchých tabulí skla. Mezi skly je vložený distanční rámeček a v rámečku je uložen vysoušecí prostředek, který absorbuje případné vodní páry z meziskelního prostoru. Při kombinaci různé síly skla a šířky distančního rámečku můžeme docílit jiných tepelně i hlukově izolačních vlastností dvojskla.

Výhody dvojskla

Dvojsklo je vhodné do běžných panelákových bytů nebo při rekonstrukci stávajících nemovitostí, vhodné je také ale i do nových domů, dvojskla za posledních 10 let, díky pokročilé technologii, zvýšila izolaci až o 50 %, izolace zvuku je pak podobná jako u trojskel. Další výhodou dvojskel je nižší cena a také zvýšení teploty pokojů v zimních měsících, díky slunci, které svítí na sklo (v létě to ale může být naopak na škodu).

Trojskla

Izolační trojsklo zvyšuje izolační schopnosti rozdělením meziskelního prostoru další tabulí, přesný tepelný postup je závislý na velikosti daného okna a také na typu použitého meziskelního rámečku. Kromě dalšího skla je konstrukce téměř stejná jako u izolačního dvojskla. Trojsklo je samozřejmě o něco dražší než dvojsklo.

Výhody trojskla

Trojskla se běžně používají u nízkoenergetických a pasivních domů a své místo najdou i v novostavbách. Bezesporu jednou z největších výhod izolačních trojskel je úspora tepla a také izolace hluku. Uvádí se v průměru až o 30 % větší schopnost izolovat než u dvojskel. Trojskla omezují průchod tepla dovnitř, což uvítáte především v horkých letních měsících (v zimě je to však naopak nevýhoda). Nevýhodou trojskla může být větší váha a s tím spojená větší zátěž pro kování.

  

Výhody dvojskla a trojskla v kostce

Dvojskla

     nižší cena

     izolace zvuku

     průnik tepla v zimních měsících

     nižší váha

Trojskla

     úspora tepla

     izolace zvuku

     omezení průchodu tepla do místnosti

     omezení rosení skel

 

Mohlo by Vás dále zajímat: