Jak vybrat okna?

Vítejte u praktického průvodce výběru oken. Nevíte, jaké jsou možnosti, nebo jaká okna jsou ideální volbou pro vaši domácnost? Rádi vás s výběrem poradíme.

Vybíráme okna

Každá realizace je unikátní a samozřejmě i klienti mají své preference. Základní srovnání vlastností, výhod a tepelných požadavků může být nejlepším rádcem. V tomto článku si tedy zodpovíme otázku, jak správně vybrat okna a co neopomenout. Na výrobu oken se používají základní tři materiály a to dřevo, plast a hliník.

Dřevěná okna

K výrobě dřevěných oken se tradičně používá nejčastěji smrk, borovice, modřín, dub nebo exotické meranti. Volba druhu dřeva je důležitým faktorem při výběru okna a podle jeho tvrdosti se také odvíjí životnost okna. Dnes se nejčastěji používá při výrobě oken tzv. europrofil, který je slepen z několika vrstev dřeva, čímž výrobci docílí minimálního kroucení materiálu a dřevo tolik nepracuje v průběhu dalších let. Hlavní odlišností a také originalitou je jedinečná kresba dřeva, která je nenapodobitelná a na žádném jiném kusu neopakovatelná.

Okna vhodná do nízkoenergetických i pasivních domů

Dřevěná okna se běžně vyrábějí buď s dvojsklem či trojskem (o dvojsklech a trojsklech se dočtete zde). Meziprostor mezi skly je vyplněn argonem, který má jednu nespornou kladnou vlastnost, a to že zamezuje kondenzaci vlhkosti. Hodnota tepelné prostupnosti Uw u dřevěných oken může dosáhnout méně než 0,8 W/m2K, proto se často používají i v nízkoenergetických a pasivních domech.

Plastová okna

Plast je v dnešní době nejrozšířenějším materiálem, ze kterého se vyrábí okna. Plastová okna mají několik velmi zásadních předností, kdy prvním z nich je nižší cena a to především ve standardním provedení, dále jsou barevně stálá, tepelně nepropustná a odborníky jsou považována za téměř nezničitelná. Plastové profily se rozdělují podle počtu komor a také hodnoty Uf (součinitele prostupu tepla rámem okna).

Funkčnost i skvělý vzhled

Pevnosti se u plastových oken dosahuje díky používaným ocelovým výztuhám, které se vkládají do rámu a křídla. Celoobvodového kování splňuje bez nadsázky všechny požadavky na funkčnost, ale i vzhled těch nevyšších standardů.

Design bez hranic

U většiny výrobců oken jsou na výběr základní barvy profilů, ale i jakékoliv imitace dekorů dřeva. Záleží už na zákazníkovi, čemu dává přednost a jaké má na plastové okno nároky. Standardně jako dřevěná okna jsou i ta plastová vyráběna s dvojitým nebo trojitým sklem. I okna z plastu mohou dosáhnout tepelné prostupnosti méně než 0,8 W/m2K a jsou tak rovněž vhodná pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Hliníková okna

Hliníková okna se využívají spíše pro komerční a průmyslové objekty. Do bytů se využívají v malém množství a v rodinných domech na ně narazíme spíše okrajově, například ve velkých prosklených stěnách nebo u zimních zahrad. Výhodou těchto oken je vysoká pevnost. Nevýhodou hliníkových oken a dveří je nižší koeficient prostupu tepla.

Jaký materiál zvolit?

V současně době nelze jednoznačně preferovat ani jednu z materiálových variant, které se pro výrobu oken používají. Všechny nejvíce využívané materiály mají jak své klady, tak zápory. Záleží proto na konkrétních požadavcích zákazníka, který si okna vybírá, které vlastnosti jsou pro něj důležité a kolik chce do nových výplní investovat. Plastová okna jsou v základním provedení levnější cca od 30 – 40%. V cenové kalkulaci se samozřejmě také odráží výběr typu skla, kování a dalších součástí oken. Nová okna vybírejte s rozmyslem a důkladným promýšlením požadavků, jen na základě přesné specifikace Vám výrobci vypracují porovnatelné cenové nabídky.

Shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých typů oken

Dřevěná okna

Výhody:

       výborné tepelně-izolační vlastnosti

       laky jsou odolné vůči vodě a mechanickému poškození

       využití i v pasivních domech

       originální kresba dřeva

       lze vyrobit i složitější tvary a sestavy

       dlouhá životnost až 100 let

       malá tepelná roztažnost

       částečná propustnost vzduchu i při zavřeném okně

Nevýhody

       obnova povrchové úpravy

       vyšší pořizovací cena

 

Plastová okna

Výhody:

       výborné tepelně-izolační vlastnosti

       nižší pořizovací náklady

       snadná údržba

       využití i v pasivních domech

Nevýhody:

       horší opravitelnost plastu

       větší tepelná roztažnost

       menší pevnost profilů

       omezení při výrobě složitějších tvarů a sestav

       nutnost častějšího seřizování kování

Hliníková okna

Výhody:

       vysoká pevnost profilů

       snadná údržba

       lze vyrobit i složitější tvary a sestavy

       dlouhá životnost

       bezúdržbový provoz

Nevýhody:

       horší opravitelnost hliníku

       vyšší pořizovací cena

       horší tepelně-izolační vlastnosti

Nejen materiál, ale i sklo je důležité

Při výběru skla je nejdůležitější hodnota Ug, zjednodušeně lze říci součinitel prostupu tepla. Tento součinitel se udává u všech stavebních materiálů a udává nám, kolik tepelné energie uteče z místnosti plochou 1m2. Sklo tvoří cca 90 % plochy celého okna a tak je hodnota Ug pro výběr a rozhodování stěžejní. Běžným standardem je pro dvojskla hodnota Ug=1,1 a u trojskla 0,7.

Pro klienty, kteří bydlí v přízemí obytných domů, je určitě výhodné pořídit si tzv. lepené sklo, které je bezpečností. Sklo musí být minimálně ve složení 4-16-4, to znamená tloušťka skla 4mm a 16 mm mezera mezi tabulemi. Při nižších hodnotách již nesplňuje statické požadavky. Čím je plocha skla větší, musí být jednotlivé tabule v adekvátním poměru tlustší. 

Mohlo by Vá dále zajímat: