Jak správně udržovat okna?

Chcete prodloužit životnost svých oken? Poradíme vám, jak správně pečovat o plastová, dřevěná i hliníková okna.

Péče o okna je základ

S údržbou oken je dobré začít hned po jejich pořízení. Okna během roku nevyžadují příliš pozornosti, ale i tak by se to minimum péče nemělo zanedbávat. Péče o okna zahrnuje čištění oken, mytí oken i drobné servisní práce. Zatímco první dva kroky většina z nás hravě zvládne, k tomu třetímu je mnohdy lepší povolat zkušeného řemeslníka. Správná údržba oken prodlužuje životnost, přispívá k bezvadné funkčnosti oken a současně je prevencí před vznikem plísní.

Šetrné a důkladné čištění oken

Na okna vždy používejte přípravky na ně určené. Nic ale nezkazíte ani mýdlovou vodou. Při čištění oken se však rozhodně vyhněte použití chemikálií a rozpouštědel, která by okna mohla nevratně poškodit. Používejte měkký hadřík nebo houbičku, rozhodně ne písek, drátěnku či jiné ostré předměty.

Pravidelné mytí oken

Pokud nežijete v prašném prostředí, stačí okna umýt dvakrát ročně. Po setření špíny vlhkým hadříkem je buď nechte oschnout, nebo zbylou vlhkost odstraňte stěrkou na sklo či utěrkou z mikrovlákna. Na rámy oken můžete aplikovat speciální čistící a ochranný prostředek s konzervačním účinkem na okna, dveře, rolety a jiné povrchové plochy z tvrdého, bílého PVC. Prostředek je vhodný na čištění zašedlých PVC rámů oken. Nepoškodí povrch, ale přesto rámu navrátí původní bělost.

Nevynechejte žádnou část oken

Údržba oken zahrnuje také čištění okenních rámů a odtokových drážek, v nichž se často usazují nečistoty. Nezapomínejte ani na kování, které alespoň jednou ročně promažte olejem dle návodu výrobce. Gumové těsnění před zimou potřete glycerinem, který zabrání jeho oxidaci, těsnění bude pružné, poddajné, bude kvalitně těsnit, a zabrání tak zbytečným únikům tepla.

Údržba dřevěných oken

Při údržbě dřevěných oken je vhodné věnovat speciální pozornost povrchové úpravě. Je nezbytné zabránit průniku nadměrné vlhkosti do dřevěných prvků okna a pravidelně kontrolovat těsnost jednotlivých přiznaných spár oken a utěsnění silikonem. Jakékoliv byť i drobné, včas neopravené poškození může mít za následek proniknutí vlhkosti do dřeva a následné poškození barvy či glazury. Po umytí okna dřevo ošetříme speciálním přípravkem dle doporučení výrobce (toto ošetření provádíme dvakrát ročně stejně jako mytí oken).

 

Při údržbě a seřízení se vždy řiďte návodem od daného výrobce.

 

Mohlo by Vás dále zajímat: