Jak ušetřit správným větráním?

Kvalitní okna představují první krok k úspoře energie v domácnosti. Hned na ně navazuje efektivní větrání, které vám může ušetřit až několik stokorun měsíčně. Větrat byste proto měli rychle, krátce a intenzivně. Těmito zásadami je dobré se řídit v kteroukoliv roční dobu.

Úspora energie díky efektivnímu větrání

Ke správnému větrání domu je potřeba přistupovat především v chladnějších měsících roku. V zimě se doporučuje větrat maximálně 5 až 10 minut, během jarních a podzimních měsíců kolem 15 minut a v létě můžete větrat klidně i půl hodiny. Ideální je větrat hned po ránu, a pak ještě několikrát v průběhu dne, obzvlášť pokud máte dobře těsnící okna.

Dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu

Jenom dostatečný přísun čerstvého vzduchu zaručí, že budete stále čilí a plní energie. Jeho nedostatek způsobuje únavu, následné snížení soustředění nebo pokles výkonnosti. Může mít na svědomí bolesti hlavy a v noci také špatný spánek. Takže směle nechte okna jednou za čas dokořán.

Proč je větrání domu důležité

Že je potřeba vyvětrat, poznáte podle těžkého vzduchu v místnosti nebo také podle orosených oken.(Jak na ně se dozvíte zde) Místnosti větráním zbavíte pachů a přebytečné vlhkosti. Větrání je tak nezbytné po celý rok a ve všech obytných částech vaší domácnosti.

Intenzivním větráním zajistíme rychlou výměnu vzduchu. Vlhký vzduch je vyměněn za suchý, přitom ale nedojde k vychladnutí zdiva. Po uzavření oken se vzduch opět rychle ohřeje díky naakumulované teplotě ve zdivu i předmětech umístěných v místnostech.

Větrání v zimě

V zimě, kdy teploty často padají hluboko pod bod mrazu, běžně topíme a vzduch v místnosti ohříváme. Přesto je nutné větrat, protože vlhký vzduch, který je v místnostech, vyžaduje delší dobu ohřívání na stejnou teplotu než čerstvý, suchý vzduch.

Jak tedy ušetřit větráním?

Pokud můžete, vypněte před větráním svého domu topení v místnosti a odstraňte z okna případné překážky. Právě tak bude větrání nejefektivnější. Pokud chcete vyvětrat opravdu rychle, otevřete dvě protilehlá okna a vytvořte průvan.

Je úspornější otevřít celé okno než k větrání používat pouze ventilaci. Dlouhodobým použitím mikroventilace či ventilace dochází k pomalé výměně vzduchu, ochlazují se stěny i předměty v místnosti a dochází k velkým tepelným ztrátám. Tak se stává, že protopíme více peněz, než je nezbytné.

Úspora až 10 % energie

Větrejte krátkodobě, intenzivně, zajistíte tak trvale suchý vzduch v místnosti, který je oproti vlhkému daleko méně energeticky náročný, tzn., že se daleko rychleji ohřívá. Ohřevem suchého vzduchu ušetříte cca. 10% energie, což je v roční spotřebě podstatná úspora. 

 

Mohlo by Vás dále zajímat: