Jak ušetřit volbou správné barvy oken?

Každý, kdo se chystá na výměnu svých stávajících oken nebo nákup zcela nových, jistě moc dobře tuší, že barevnost jednotlivých dekorů se liší cenou. To je nepopiratelný fakt, na nějž však tento článek nebude zcela zaměřen. Volbou správné barvy oken nemusíte ušetřit pouze prvopočáteční investici, ale také finance z dlouhodobého hlediska, co se týče péče o okna, případně řešení jakýchkoliv obtíží.

Fyzické vlastnosti barevných dekorů

Obecně platí, že tmavší barvy, ať už jde o plastová nebo dřevěná okna, jsou daleko náchylnější na sluneční záření z pohledu fyzikální roztažnosti.

Teplota tmavého profilu na jižní straně domu při plném slunečním žáru může dosahovat až 80C°. Dlouhodobé výrazné dopadání slunečních paprsků na tmavá plastová okna způsobuje změnu jejich rozměru až 5mm na 1 bm okna. Této fyzikální roztažnosti nelze zabránit, za jistých okolností někdy může způsobit určité poškození ve formě prohýbání okenních profilů, zhoršení těsnosti oken nebo jejich viditelné poškození. Tyto závady se mohou týkat nejen připojovacích spár, ale celkové konstrukce.

Nevýhoda tmavého dekoru

Ať už jde o plastová nebo dřevěná okna, představuje tmavý dekor určitou nevýhodu. Pokud se rozhodnete pro tmavší dekory, budou okna vystavena většímu náporu slunce. Počítejte tedy s častějším seřizováním jednotlivých prvků či jinou údržbou.

Světlejší dekor-zlatá střední cesta

Výše uvedené případy patří samozřejmě mezi výjimečné a jsou způsobovány mnoha faktory od situování oken, času dopadajících paprsků a spousty dalších aspektů, o kterých vás bude informovat prodejce plastových nebo dřevěných oken.

Možná díky výše zmíněnému jsou častou volbou právě dekory středního zabarvení, které jsou zcela optimální, univerzální a z tohoto pohledu všestranné. Tato praktická rada se týká jak plastových, tak i dřevěných oken.

Pozor při světlé volbě dřevěných oken

Dřevěná okna s příliš světlou nebo přírodní barvou nejsou natolik chráněna před UV zářením, vzniká zde potřeba větší péče o okna. Tyto nátěry vyžadují častější obnovu než střední tmavé barvy. Světlé barvy mají malou UV ochranu, neboť UV filtr je vázaný na barevný pigment, kterého je ve světlých odstínech barvy pouze malé množství.

 

Mohlo by Vás dále zajímat: