Jak zabránit rosení skel? Část 2.
V prvním dílu našeho průvodce rosení skel jste se dozvěděli, čím je rosení skel způsobeno. Přečtěte si, jak tomuto nepříjemnému problému můžete předcházet.
K rosení oken mohou přispívat i další doplňky okna, například:
• Vnitřní žaluzie omezují proudění vzduchu po skle okna, a tak je za chladných dní raději vytáhneme.
• Okenní parapety, které příliš přesahují do místnosti, zabraňují stoupání ohřátého vzduchu.
• Závěsy a záclony zakrývající topení brání cirkulaci vzduchu v místnosti.
• Máme-li podlahové topení, snažíme se pod okna v takové místnosti neumisťovat žádné překážky, které by bránily sálání tepla směrem k oknům.
Výhoda radiátoru pod oknem
Absence radiátoru pod oknem má významný vliv na rosení oken. U takovéhoto okna je minimální proudění teplého vzduchu a tím pádem brzy dojde ke snížení teploty povrchu na vnitřní spodní hraně skla a tvoří se pára. Naproti tomu ohřátý vzduch, který z radiátorů stoupá, ohřívá vnitřní sklo oken a nenastává zde tak rapidní rozdíl teplot. Tím pádem se zde nemusí objevit ani rosení.
Rosení oken způsobené skly
Za zvýšené rosení oken mohou někdy i nekvalitní okenní skla (původní dvojskla), která rychle prochladnou, a tak na nich kondenzuje voda. Pokud totiž máte okna se zasklením, které málo izoluje, ochlazuje se v zimě vnitřní sklo mnohem více, a tudíž vzniká již zmíněný rozdíl teplot. Proto je vhodné vybírat zasklení, které velmi dobře izoluje.
Vliv má i umístění oken
Na rosení může mít vliv také umístění oken. Pokud je totiž okno umístěno na severní stranu, nedopadá na něj přes zimu téměř žádné slunce a takovéto okno je tedy mnohem chladnější než okna umístěná na jiné světové strany.
Nezapomínejte větrat
Při běžném provozu a domácích činnostech, jako je koupání, sprchování, vaření, praní či žehlení, vyprodukuje jeden člověk přibližně tři litry vody denně. Vlhkost vzduchu se navíc zvyšuje přímo úměrně s počtem lidí - tříčlenné rodině se tak za den vznáší ve vzduchu přes devět litrů vody.
Okna se orosí tehdy, je-li v ovzduší, které je takto prosyceno vodními párami, snížena teplota. Páry se nejlépe drží ve vyšších, pokojových teplotách, proto je pravidelným větráním a vpuštěním chladného venkovního vzduchu účinně rozptýlíte. Více o větrání zde.
Správná instalace
Rosení okenních skel a rámů není způsobeno vadným oknem – naopak k němu dochází právě proto, že moderní okna dokonale těsní. Něco jiného je však srážení vody v meziskelním prostoru, které signalizuje skutečnou závadu okna. Pokud si okno teprve pořizujete, zaměřte se na jeho tepelně-izolační schopnost i možnosti ventilace. Vybírejte kvalitní tepelně izolující okna, které mají vyšší koeficient tepelné propustnosti skla, čímž se snižuje pravděpodobnost rosení i u chladnějších oken.
Ačkoli výběr a instalace oken se zdá být tím jednodušším krokem při stavbě vašeho domova, věnujte i jí značnou pozornost, abyste se jednou provždy vyhnuli problémům s nevzhledným orosením.
Správná instalace dokáže zabránit rosení oken
Máte negativní zkušenost s rosením oken? Na co si dávat pozor, aby se tento problém neobjevil u nových oken? Prvním krokem je výběr kvalitních oken, vhodných pro daný typ stavby a správná instalace.
Nová okna do starých staveb
Pokud do starých staveb vsazujete nová, vysoce těsnící okna, snažte se zachovat rovnováhu celé konstrukce. Především dodržte původní osazení, to znamená, že nová okna instalujte na místo těch původních.
Okna v novostavbách
Srážení vody na oknech může dělat neplechu i v novostavbách. U novostaveb hraje důležitou roli dobré konstrukční řešení. Stavebníci by měli myslet na správné řízení výměny vzduchu a s ohledem na to správně instalovat okna. Pokud vsazujete okna do vnějšího líce domu (nízkoenergetické dřevostavby, pasivní domy), je nutné zateplit napojení okenního rámu na plášť domu. Pokud dům nezateplujete, vsaďte okna blíže vnitřnímu líci pláště.
Stavba domu mokrou cestou
Stavíte-li dům mokrou cestou, je třeba ho nechat pořádně proschnout a přes zimu vymrznout, pokud je to možné. Velkou chybou je spěch při realizaci stavby, kdy se snažíte dům před mrazy zakonzervovat novými okny a dále pokračujete s pracemi v interiéru. Takto si akorát zaděláte na několikaletou nadměrnou vlhkost. Na způsob provedení stavby se proto poptejte i při nákupu bytu v novostavbě. Zaměřte se i na správné osázení a utěsnění připojovací spáry.
Mohlo by Vás dále zajímat: