Jak zabránit tvorbě plísní kolem oken?

Všimli jste si, že se vám kolem oken a přímo na nich tvoří plíseň? Přemýšlíte, jak dlouhodobě zabránit jejímu vzniku? Základní prevencí je kvalitní odvětrávání. (Více o odvětrávání zde) Plíseň na oknech a v jejich okolí vzniká nejčastěji v důsledku nedostatečné ventilace. Ta se podílí na srážení vody, a to přímo na oknech i v jejich blízkosti.

Proč je plíseň na oknech nebezpečná

Plísně v domácnosti představují problém, a to nejen z estetického hlediska. Přičítá se jim, že se podílejí na vzniku alergií, a že oslabují obranyschopnost organismu. Jsou tedy nebezpečné zejména pro děti, dospívající a také pro seniory. Z oken se mohou postupně rozšiřovat do všech koutů vašeho příbytku. Často napadají také stěny. Vyskytují se především ve vlhčích částech domácnosti - setkáme se s nimi v koupelnách a na záchodech, ve sklepeních i v obytných místnostech. Kromě oken je můžete často pozorovat také v rozích místností nebo v místech kolem radiátorů.

Pozor na rosení oken

Své bydlení byste měli udržovat teplé, suché a vzdušné. Na plísně okolo oken si dejte pozor především v chladnějších a vlhkých měsících roku. Nízká teplota spolu s vyšší vlhkostí vede ke kondenzaci páry a přímo tak podporuje růst plísní.

Nebezpečí zimních měsíců

Během zimních měsíců se především v koupelně nebo v kuchyni můžete setkat s oroseným oknem (zde se dočtete, jak mu zabránit). V takovém případě doporučujeme hned vyvětrat nebo stékající kapky vody setřít. Pokud tak neučiníte, riskujete vznik plísně.

Plísně postihují starší i nové bydlení

Plíseň okolo oken se může objevit například tehdy, když stará okna vyměníte za nová. Zatímco starší okna profukovala a zajišťovala místnost stále větranou, nová dokonale těsní. Je proto potřeba několikrát denně vyvětrat - otevřít celé okno (nikoliv jen ventilaci), a to po dobu 5 až 10 minut v závislosti na počasí. Plíseň na oknech však není jen záležitostí novostaveb s kvalitními okny, postihuje i starší domy, které mají vlhké zdivo.

Zbavte se plísní natrvalo

Pokud se plíseň na okně nebo v jeho okolí objeví, je vhodné na ni použít speciální postřik. Ten aplikujete a necháte působit podle návodu. Zbytky plísně pak jen setřete hadříkem či jinak mechanicky odstraníte. Mnoho postřiků působí také jako prevence pro budoucí rozvoj plísní.

 
Mohlo by Vás dále zajímat: