Jak zabránit rosení skel? Část 1.

Máte problémy s rosením skla? Přečtěte si, čím je rosení skel způsobeno, v další části našeho praktického průvodce se dozvíte, jak můžete rosení skel předcházet.

Čím je způsobeno rosení skel?

Vlhkost, která se sráží na okně, je projevem fyzikálních zákonů. Okna se rosí ve chvíli, kdy se v ovzduší plně nasyceném vodními parami sníží teplota. Čím vyšší je totiž teplota vzduchu, tím více vlhkosti se v něm udrží. Dosáhne-li vlhkost v interiéru určité kritické hodnoty, projeví se tak, že dojde ke srážení vlhkosti a k orosení okna, které má zpravidla nejnižší povrchovou teplotu v místnosti.

Kdy vzniká vysoká vlhkost vzduchu v interiéru?

Vysoká vlhkost v interiéru je zapříčiněna řadou faktorů. Jednou z hlavních příčin vysoké relativní vlhkosti v bytech a domech je skutečnost, že dýcháním a pocením uvolní každý člověk denně 2 až 3 l uvolněné páry. Mezi další faktory zvyšující vlhkost v interiéru patří:

       lidé a zvířata (dýchání a pocení)

       vegetace v bytech

       vaření a mytí nádobí

       praní a sušení prádla

       mytí a koupání

  

Může být rosení oken něčím nebezpečné?

Sražená voda na okně působí neesteticky, a když stéká, ničí rámy dřevěných oken, zeď pod oknem i podlahu. Dbát o správnou vlhkost vzduchu v interiérech se rozhodně vyplatí. Nezapomeňte, že během života člověk stráví přibližně 90 % svého času uvnitř budov, a proto velmi záleží na kvalitě vzduchu, který v nich dýchá. V sázce je i naše zdraví. Vysoká vlhkost vzduchu totiž není v souladu s hygienickými normami a v krajním případě může vést k hnilobným procesům a růstu plísní. Plastová okna jsou sice odolnější a voda jim nevadí, ale ostatním povrchům v místnosti voda nesvědčí.

Je rosení oken vada? Je možné rosení oken reklamovat?

Důležité je upozornit, že rosení skel a rámů není způsobeno žádnou vadou okna. Naopak k němu přispívá, když okna dokonale těsní. Jedině rosení okna v meziskelním prostoru znamená skutečnou závadu, kterou musíme reklamovat.

Lze rosení oken předcházet?

Sražená voda na oknech je problém, který trápí nejen obyvatele panelových domů, ale i majitele starých budov a bytů v novostavbách. Orosená okna působí neesteticky a navíc stálá vlhkost a stékající voda může nenávratně poškodit mnohé materiály, z nichž jsou okna či jejich okolí vyrobena. Jak lze předcházet rosení oken se dozvíte v druhé části článku.

 

Mohlo by Vás dále zajímat: