Jak správně čistit okna?

Dejte sbohem nevzhledným šmouhám i namáhavému utírání oken. Naše praktické fígle jistě využijete u plastových, hliníkových i dřevěných oken.

Čištění skel a okenních rámů

Pro mytí oken, okenních rámů a žaluzií vždy používejte vlažnou či teplou vodu a měkký hadřík z příjemné tkaniny - doporučujeme bavlnu nebo froté. Do vody nalijte prostředek, který je na okna přímo určený. Spolehlivě ho však může nahradit i mýdlová voda.

Postupujte systematicky

Při čištění oken postupujte systematicky. Nejprve odstraňte nečistoty z parapetů a z okenních rámů. Speciální pozornost věnujte prostoru kolem kliky, kterého se běžně dotýkají naše ruce. Pořádně umyjte i veškeré rohy, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty a plísně. Sklo umývejte krouživými pohyby a hadřík vždy dobře vyždímejte. Přebytečná voda zbytečně odkapává na zem, a pokud máte doma dřevěná okna, navíc snižujete jejich životnost.

Jakmile je okno čisté, doporučujeme přebytečnou vodu odstranit za použití speciální gumové stěrky na sklo. Vždy postupujte tahem dolů a stěrku po každém přejetí mokrého skla osušte, jinak bude vytvářet nevzhledné šmouhy.

Lesk jako blesk

Po mytí oken přichází na řadu jejich vysoušení a leštění. Po vyčištění okna se vyplatí aplikovat speciální leštící prostředek s obsahem alkoholu, který roztírejte krouživými pohyby ideálně utěrkou z mikrovlákna. Tyto prostředky se většinou prodávají ve spreji a jejich aplikace je tak velmi jednoduchá. Dobré je použít takový, který vytvoří pěnu, proto ani ze svislé plochy nestéká. Důležité také je, aby přípravek obsahoval alkohol. Ten totiž způsobuje rychlejší odpařování leštidla ze skla. Proto vám nestačí prostředek na okně zaschnout a nevytvoří tady nepěkné šmouhy.

Čištění špatně dostupných ploch

Jsou vaše okna příliš vysoko a vy na ně z podlahy nedosáhnete? Dejte si při čištění oken pod nohy schůdky nebo nějaký podstavec. Rovněž můžete při mytí oken využít teleskopickou tyč. Vždy se snažte pečlivě vyčistit celou plochu okna. K čištění plastových, dřevěných i hliníkových oken stačí přistupovat jednou za půl roku. Proto si na tuto činnost vyhraďte dostatek času a rozhodně ji nezanedbávejte.

 

Mohlo by Vás dále zajímat: