Špaletová okna

Špaletová okna dýchají historií minulého století. Jsou ozdobou historických domů a především v období renesance se stala nedílnou součástí historických budov. Díky použití moderních technologií vám nabízíme přesné kopie historických oken, avšak s moderními vlastnostmi eurooken 21. století.

 

Kde najdou špaletová okna využití?

     v renovovaných starších domech

     v památkových zónách (často jsou památkovými úřady vyžadována)

     na chatách

     v historických objektech

     ve stylových novostavbách

 

Proč zvolit špaletová okna od nás?

     použití moderních technologií (špaletová okna se tak svými tepelně a zvukově izolačními schopnostmi vyrovnají eurooknům)

     vyhotovení přesných kopií původních oken

     dlouhá životnost oken

     kompletní servis

     vyhotovení oken na míru

     příznivé cenové nabídky

 

Špaletová okna se používají v renovovaných starších domech zejména v památkových zónách, kde jsou často památkovým úřadem vyžadována.

Jsou také ideální pro chaty, stylové novostavby a všechny historické objekty.

Stará špaletová okna se postupně nahrazují novými eurookny. Výměnu za eurookna mnohdy výslovně zakazuje památkový úřad, a proto některé firmy začleňují do svého portfolia výrobu a prodej špaletových oken.

Firma OKNA JUHA s.r.o. používá moderní výrobní technologie a tak se špaletová okna se svými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi vyrovnávají eurooknům. Okna mají dlouhou životnost a splňují současné standardy. 

Díky naší speciální technologii dokážeme za přijatelných cenových podmínek vytvořit přesné kopie stávajících špaletových oken.

 

Typy špaletových oken

 
Okno s jednoducSpalet typ1hými skly

Je obdobou původních historických oken. Má štíhlou konstrukci.

Toto špaletové okno je vhodné do přísně chráněných památkových zón.

 

 

 

 

 

Spalet typ2Okno s vnitřním izolačním dvojsklem

Má stejný venkovní vzhled jako dřívější špaletová okna. Vnitřní okno je zesílené a osazené izolačním dvojsklem, které zlepšuje izolaci okna. Je vhodné do historických budov, které nejsou tak přísně chráněné.

 

 

 

 

 

Spalet typ3Okno s venkovním izolačním dvojsklem

Má zesílenou konstrukci vnějšího okna, aby bylo možné vložení dvojskla. U větších oken je tato úprava znatelná jen nepatrně, laik jí nepozná. Okno je vhodné do historických budov nebo stylových stavení.

 

 

 

 

 

 
Okno s vnitřním i vnějším izolačním dvojsklem

Okna se hodí zejména do stylových staveb, kde majitelé požadují vysoké nároky na tepelně izolační vlastnosti okna.

 

Technické detaily

 

Skla

skla 1Výběr skla dle Vašeho přání - ornamentní, zrcadlová, kouřová, bezpečnostní (aktivní i pasivní), protihluková, zrcadlová, protisluneční.

 

 

zasklení
Uw (W/m2K)
Rw (dB)
venkovní
vnitřní
4/8/4
4
1,3
45
4/10/4
4
1,1
46

 

 

Uw = Součinitel prostupu tepla celého okna je nejdůležitější veličina, která charakterizuje tepelně izolační schopnost oken. Stanovuje se ze součinitelů pro sklo Ug (glass) a pro rám Uf (frame). Čím nižší je hodnota, tím lepší jsou izolační vlastnosti okna. Stará okna, mají hodnoty Uw > 5 W/m²K. Požadované a doporučené hodnoty pro budovy určuje ČSN 73 0540-2:

 

Požadovaná hodnota 1,7 W/m²K

Doporučená hodnota 1,2 W/m²K

Doporučená hodnota pro pasivní domy 0,8 W/m²K

 

Příklady nejpoužívanějších dřev a jejich stručná charakteristika

Třívrstvý, případně čtyřvrstvý lepený hranol. Může být nastavovaný (cink), nebo nenastavovaný (fixní). Fixní hranol o rozměrech 68-96x81 mm zaručuje stabilitu, pevnost a tvarovou stálost vyráběných prvků. V případě nastavovaného lepeného hranolu je napojení cca po 400+ mm.

 
drevo napojPříklad napojované dřeviny - smrk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Druhy dřev:                               

SMRK

Je nejpoužívanější dřevinou pro výrobu oken, je velmi vhodný pro veškeré odstíny lazur.

BOROVICE

Tato dřevina díky snadnému opracování patří také k oblíbeným materiálům, je velmi vhodná pro horské oblasti.

MERANTI

Nejžádanější tropická dřevina v Evropě s velice malou roztažností a vysokou tvarovou stálostí. Přirozené impregnační látky této dřeviny zajišťují odolnost vůči povětrnostním vlivům.

DUB

Tvrdý a těžký materiál pro výrobu luxusních oken s vysokou odolností proti povětrnostním vlivům. Tento materiál vykazuje krásnou kresbu letokruhů a je tradičním materiálem pro truhlářské výrobky.

MODŘÍN

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk.

 

Kliky

Výběr kličky pro špaletová okna je na přání zákazníka nebo požadavku památkových úřadů. Zde uvádíme pouze pro představu některé typy často používaných kliček.
 
Olivy:
 
Půlolivy: 
 

Panty

Okenní závěsy EXPERT

Umožňují snadné čelní seřizování pravých i levých závěsů. Závěsy se prodávají s různou povrchovou úpravou, tak aby zákazník mohl vzhled okna vyladit dle vlastních požadavků, nebo návrhů památkového úřadu.

Okenní návleky EXPERT

Návleky elegantně doladí vzhled Vašich oken a dají jim punc výjimečnosti. Montáž se provádí pouhým nasunutím na pant. Vyrábí se kovové, mosazné, nebo plastové. Zejména v případě plastových návleků můžete vybírat z mnoha barev.

Rozvorový mechanismus

Rozvorový mechanismus pro dvoukřídlá okna se montuje do klapačky. Jako vrchní kování (viz kliky) se používá oliva nebo půloliva na čtyřhran, rozvorové dráty se musí navařit na požadovanou délku.

Okenní skoba k zašroubování - otočný váleček umožňuje snadné a plynulé zavírání okenních křídel.

Okenní skoba k zajištění okna v zavřené poloze:

Další technické detaily:
 
Hák na okna

Okenní zarážka - zabraňuje narážení oken do sebe
Úchyt
 
 

Povrchová úprava

Používáme čtyřstupňový značkový systém německého výrobce ZOWOSAN. Jedná se o vodou ředitelný ekologický snadno obnovitelný systém povrchové úpravy.

Na výběr jsou odstíny dle vzorkovnice lazurovacích barev, odstín dle RAL, případně je možné po dohodě připravit barvu dle individuálních požadavků zákazníka.
Čtyřstupňový systém nanášení povrchové úpravy včetně speciálních plničů přiznaných spár a ošetření čelního dřeva:
  • bezbarvá hloubková impregnace proti houbám, plísním a dřevokazním škůdcům
  • barevný základ včetně další impregnace
  • ošetření přiznaných spár a čelního dřeva
  • dvoufázový nástřik vysokotlakým nanášením

 

Okrasné prvky

Příklady zdobných prvků špaletových oken:

Špaletová okna byla v minulosti různě zdobena. Zdobné prvky jsou vzhledově hlavním rysem historických oken. V současné době je k dostání velké množství prefabrikovaných hlavic a patic pro špaletová okna, případně jsme schopni požadovaný tvar vyrobit. 

Poutce

Okno může být zdobené okrasnou lištou, připevněnou na poutec, nebo drážkami o různých rozměrech v různých rozestupech vyfrézovanými přímo v poutci.

Klapačky

Dalším zdobným prvkem je více profilovaná venkovní klapačka, která oknům dodá původní historický vzhled. Jednoduché geometrické tvary jsou vhodné i pro moderní okna, která tak získají osobitý ráz.

Hlavice

Velmi významným historizujícím prvkem špaletového okna jsou řezby hlavic a patic ozdobných klapaček.

Chci nezávaznou cenovou nabídku

Získat nezávaznou kalkulaci

Chci zaměřit a poradit zdarma

Získat zaměření zdarma